A lisztérzékenység kutatásáért magyar orvost díjazott az UNESCO

Szerző: Kuslits Szonja, 2014. november 23.

Mára mindenki számára elérhető az a lisztérzékenység gyorsteszt, aminek segítségével többé nem kell napokat, heteket várni egy-egy laborvizsgálat eredményére. A tesztet magyar kutatónő fejlesztette, akit eddigi eredményes tudományos munkájáért idén a L’Oréal Magyarország is kitüntette az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság védnökségével. Korponay-Szabó Ilma, kutatóorvos szerint a lisztérzékenység mára népbetegséggé vált, éppen ezért fontos a korai felismerés és a megfelelő kezelés…

Dr. Korponay-Szabó Ilma: a cöliákia nem gyógyítható, de gluténmentes diétával kezelhető

Szerző: WEBBeteg – Tóth András, újságíró, 2014.11.29.
A hatéves korosztály 1,5 százaléka coeliakia betegségben szenved. A köznyelv ezt az állapotot lisztérzékenységnek nevezi. Pontosabb kifejezés a gluténérzékenység, amely minden 80. gyereket érint. Általában 2-3 éves kor között jelenik meg. Fontos lenne mindenkinél időben kimutatni egy gyorsteszttel, amelynek fejlesztése Dr. Korponay-Szabó Ilma nevéhez kapcsolódik.

A korán bevezetett glutén nem csökkenti a cöliákia kockázatát

A magyar változatot készítette: Verdes Dóra és Dr. Kun Judit

Nem járt előnnyel a glutén korai bevezetése azoknál a csecsemőknél, akik a cöliákia szempontjából magas rizikójú csoportba tartoznak, mivel ez nem csökkentette náluk a betegség kialakulásának kockázatát 3 éves korig – állapították meg ezzel foglalkozó kutatók.

Egy tűszúrás, és perceken belül megtudja, ehet-e kenyeret!

Minden századik embert érint Magyarországon a lisztérzékenység, éppen ezért meglepő, hogy az érintettek 80 százaléka nem is tud a saját betegségéről. Egy magyar kutató gyorstesztet fejlesztett ki a betegség hatékony felderítésére. Dr. Korponay-Szabó Ilma arról is beszélt, kétséges, hogy a gabonamentes diétának orvosilag van-e bármi értelme azoknál, akik nem betegek, de ha elég rostot fogyaszt az illető, nem rontja az egészségét.