Pozitív lett az eredményem. Elkezdhetem a diétát már holnap?

Fontos, hogy pozitív véreredmény esetén nem szabad önállóan elkezdeni a kezelést, amelynek a gluténmentes diéta az alapja, hanem szakorvoshoz kell fordulni. Amennyiben jól tartja valaki a diétát, általában néhány hónap alatt eltűnnek az antitestek a vérből, megszűnnek a klinikai tünetek, kezelt állapotba kerül a beteg.

Negatív lett a lisztérzékenységi teszt eredmény: mi az az IgA?
Bizonyos gyógyszerek (például daganatellenes és immunmoduláló gyógyszerek, szteroid gyulladáscsökkentők) okozhatnak álnegatív eredményt, illetve maga a diéta is. A patikai gyorstesztnél negatív eredményt okozhat a ritkán előforduló veleszületett IgA hiány is.

A coeliakia esetében az antitestek leggyakrabban IgA típusban keletkeznek, a patikai forgalomban kapható gyorsteszt ezt mutatja ki.

Van azonban a gyorstesztnek egy orvosi változata is, amely a vér összes IgA szintjéről is információt ad, sőt, kimutatja az IgA hiányt is. IgA hiány esetén az orvosi tesztnél a kontrollcsík sem látszik, egyáltalán nem jelenik meg reakció. Ám pontosan ezért a jelen szabályok miatt az Európai Unióban nem engedélyezték, hogy a laikusok a professzionális változatot használják, mivel tőlük nem lenne elvárható, hogy megállapítsák, hogy IgA hiány miatt, vagy más technikai okból hiányzik a kontrollcsík.

Mennyire megbízható a gyorsteszt által mutatott eredmény?

A gyorsteszt megbízhatósága 95 százalékos.

Önellenőrzésre is alkalmas? Diétahiba?

A gyorsteszt akkor válik pozitívvá, mint a laboratóriumi tesztek, és ez akkor következik be, ha a termelődött antitestek olyan szintet érnek el, hogy kijutnak a keringésbe.

Ezért a teszt az ismétlődő vagy tartós diétahibákat jelzi.

Például, ha a gyerek elmegy egy táborba és szeretné tudni a szülő, hogy tartotta-e a diétát, ezzel kimutatható, de egy egyszeri bűnözés – ha mondjuk megeszik egy szelet pizzát – az nem.

A pozitív gyorsteszt eredménye azt jelenti, hogy már jó ideje nem pontos a diéta.

Miért célszerű elvégezni a lisztérzékenységi gyorstesztet?

Egyszerűen, percek alatt képes kimutatni, hogy van-e a vérben ellenanyag, vagy sem.

Jelentős előny, hogy a gyorstesztet bárki el tudja végezni, hiszen a gyógyszertárakban könnyen hozzá lehet jutni.

Fontos azonban, hogy pozitív eredménynél ne kezdjenek rögtön gluténmentes diétába, ugyanis ebben az esetben csökkenni fog az ellenanyagok szintje, és a laboratóriumi vizsgálatok nem fogják tudni megerősíteni a betegség létét.

A gyorsteszt nem helyettesíti véglegesen az orvosi véleményezésben a laborvizsgálatokat.

Pozitív lisztérzékenységi teszt esetén is szükséges a hagyományos laboratóriumi vizsgálatot?

Pozitív esetben mindenképpen érdemes a labor és a vékonybél szövettani vizsgálatot is elvégezni, hogy a diagnózist orvosilag is el lehessen bírálni.

Van-e különbség az orvosi rendelőkben használt és a patikában kapható gyorstesztek között?

Igen, az orvosok és az egészségügyi dolgozók számára hozzáférhető teszt kicsit többet tud: nem csak a cöliakia antitestek jelenlétéről, hanem a vér összes IgA szintjéről is felvilágosítást ad.

A lisztérzékeny betegeknél az antitestek leggyakrabban IgA típusban keletkeznek, a patikai forgalomban kapható gyorsteszt is ezt mutatja ki. Minden 400-500-dik embernél azonban előfordulhat IgA hiány, ilyenkor más típusú antitestek (például IgG) vannak jelen a szervezetben.

Az orvos által használt úgynevezett professzionális gyorsteszt kimutatja az IgA hiányt, ezzel felhívja a figyelmet arra, hogy a teszt negatív eredménye esetén is további vizsgálatra van szükség. Bár az utóbbi években végzett óvodai szűréseknél már mindig ezeket a kombinált teszteket használtuk, ezek bolti forgalmazását – elsősorban azért, mert az eredmény nehezebben értelmezhető – nem sikerült engedélyeztetni.

Mennyire megbízható a tesztek eredménye?

A gyorstesztek megbízhatósága körülbelül kilencvenhét százalékos. Az egyedüli problémát az értékelő személye jelentheti, hiszen nem biztos, hogy mindenki helyesen tudja értelmezni a teszt által kimutatott értékeket. Éppen ezért a nemzetközi és magyar ajánlások azt mondják, hogy az esetleges pozitív eredményeket erősítsük meg ellenőrzött orvosi vizsgálatokkal.

Befolyásolja-e a teszt eredményét a nem, kor, állapot?

A betegség felismerésére csak azoknál van értelme alkalmazni, akik kalászos gabonákat fogyasztanak, de a kezelt betegek is használhatják a diéta hatásának ellenőrzésére. A tesztet bárki könnyen el tudja végezni. Nem befolyásolja sem a vizsgált személy neme, kora és állapota.

Megelőzhető-e a lisztérzékenység kialakulása azoknál, akik a génjeik miatt fogékonyak rá?

Eddig azt gyanították, hogy a korán elkezdett kis mennyiségű glutén megelőzhetné a lisztérzékenység kialakulását, erről azonban sajnos kiderült, hogy nem igaz.

A Gyermekegészségügyi Intézet által 2010-ben bevezetett táplálkozási ajánlás szerint a lisztérzékenység elkerülése érdekében négy és hat hónapos kor közé kell időzíteni a glutén étrendbe történő bevezetését. Elérte-e a kívánt hatás a korai glutén-bevezetés?

Nem, emiatt valószínűleg változás lesz az ajánlásban a friss eredmények alapján.

Ha gluténmentes diétára van szüksége valakinek, akkor figyelembe veszik ezt a gyermekek óvodai-iskolai étkeztetésében?

Tizenöt-húsz évvel ezelőtt a lisztérzékeny gyermekek szülei kénytelenek voltak saját maguk gondoskodni a gluténmentes ételek beszerzéséről. Ma a helyzet alapvetően megváltozott.

Ha valakinek orvos által előírt diétára van szüksége, akkor az iskola ezt köteles biztosítani.

Mi a helyzet azokkal, akik nem lisztérzékenyek, mégis gluténmentes diétára fogják magukat?  Mennyire megalapozott az a nézet, hogy ezek a diéták védik az egyébként nem cöliákiások egészségét, lefogynak tőle?

Sok a kétség az orvosok között, hogy ezeknek van-e bármiféle orvosi alapja. Számos esetben divat jellegű fellendülést látunk. Létezik ugyanis nem-cöliákiás gluténérzékenység is.

Ezt a jelenlegi orvosi módszerekkel nem lehet kimutatni, mivel ebben az állapotban nincsenek antitestek és más jellegzetes, diagnózist segítő laboratóriumi eltérés sem. Önmagában a gluténmentes étrend nem ártalmas. Kevesebb rostot tartalmaz ugyan, mint az átlagos étrend, de ha ezt pótolják, akkor alapvetően egészséges, tehát orvosi szempontból nem kell meggátolni.

Azonban a gluténmentes diéta alkalmazása előtt az esetleg felmerülő cöliákiát szakszerűen meg kell vizsgálni, ennek kizárása ugyanis a próbaképp elkezdett diéta után már nagyon hosszadalmas és nehéz orvosi feladat.